Aktualności

Robotyczne leczenie obturacyjnego zespołu bezdechów sennych: nowa era medycyny w Polsce

W ostatnich latach technologia medyczna poczyniła ogromne postępy, wprowadzając nowe metody leczenia różnych schorzeń. Jednym z najbardziej obiecujących narzędzi w tej dziedzinie jest chirurgia robotyczna, która łączy precyzyjne techniki operacyjne z zaawansowaną technologią. Najnowsze osiągnięcie w tej dziedzinie to pierwsza w Polsce operacja leczenia obturacyjnego zespołu bezdechów sennych (OBPS) przy użyciu robota Da Vinci, przeprowadzona w Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM-PIB).

Chirurgia Robotyczna – Roboticzna Rewolucja

Chirurgia robotyczna to metoda leczenia, która pozwala lekarzom na precyzyjne i minimalnie inwazyjne operacje w trudno dostępnych obszarach ciała. WIM-PIB, będący jednym z czołowych ośrodków medycznych w Polsce, z powodzeniem wprowadził technologię chirurgii robotycznej do swojego repertuaru procedur, początkowo w leczeniu nowotworów gardła. Teraz ta innowacyjna technika została zastosowana w leczeniu OBPS.

Pierwsza operacja leczenia OBPS w Polsce

22 sierpnia 2023 r. drużyna lekarzy pod kierownictwem ppłk dr hab. n.med. Kornela Szczygielskiego przeprowadziła pierwszą w Polsce operację leczenia OBPS z użyciem robota Da Vinci. Zakres procedury obejmował usunięcie przerośniętej tkanki nasady języka, plastykę podniebienia miękkiego oraz usunięcie migdałków podniebiennych. Kluczem do sukcesu tej operacji było połączenie tradycyjnych metod diagnostyki z najnowszą technologią.

DISE – Nowe podejście do diagnozy

DISE (ang. Drug Induce Sleep Endoscopy) to badanie fiberoskopowe przeprowadzane w czasie farmakologicznie indukowanego snu. Pozwala ono na identyfikację miejsc zwężeń w obrębie górnych dróg oddechowych w warunkach imitujących naturalny sen. Dzięki temu, laryngolodzy z WIM-PIB byli w stanie dokładnie zidentyfikować obszary wymagające interwencji chirurgicznej.

Korzyści z zastosowania chirurgii robotycznej

Chirurgia robotyczna pozwala na spersonalizowane podejście do każdego pacjenta, oferując dedykowane dla niego leczenie. Dzięki precyzyjnemu i minimalnie inwazyjnemu charakterowi tej technologii, pacjenci mogą liczyć na szybszy powrót do zdrowia oraz poprawę jakości snu i życia.

Podsumowanie

Wprowadzenie chirurgii robotycznej w leczeniu OBPS stanowi przełom w medycynie. Dzięki zaawansowanej technologii oraz wiedzy i doświadczeniu specjalistów z WIM-PIB, pacjenci cierpiący na chrapanie i bezdechy senne mają teraz dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. W miarę dalszego rozwoju tej technologii można spodziewać się, że będzie ona stosowana w coraz szerszym zakresie, przynosząc korzyści jeszcze większej liczbie pacjentów.

 

fot. wim.mil.pl

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close