Olsztyn: Pierwsza w regionie operacja endowaskularnego zaopatrzenia żylaków jądra u dziecka
Radiolodzy zabiegowi pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego wspólnie z chirurgami dziecięcymi i przy asyście lekarzy anestezjologów przeprowadzili w tym tygodniu pierwszą na Warmii i Mazurach operację endowaskularnego zaopatrzenia żylaków jądra u dziecka.
– Embolizacja żylaków powrózka nasiennego to nowa procedura leczenia pacjentów, którą wprowadzamy w działającej w naszym szpitalu od dwóch lat Pracowni Badań Naczyniowych – mówi dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Jest to zabieg polegający na zamykaniu wewnątrznaczyniowym poszerzonych żył odprowadzających krew z jądra. Chłopcy chorujący na żylaki jądra skarżą się często na dolegliwości bólowe, szczególnie po wysiłku. U części pacjentów ta choroba może doprowadzić do niepłodności. Zabieg przeprowadza się, by znieść dyskomfort pacjenta oraz zapobiec niepłodności w przyszłości.
Alternatywą dla tego zabiegu jest klasyczna operacja albo operacja laparoskopowa. Jednak wiązała się ona z ryzykiem przecięcia lub podwiązania biegnących obok przewodów limfatycznych, co mogło doprowadzić do pojawienia się obrzęku i wodniaków jąder.
– W przypadku zabiegu endowaskularnego takiego ryzyka nie ma – zaznacza dr n. med. Grzegorz Wasilewski. – Jest to procedura jednego dnia, w większości przypadków nie wymagająca znieczulenia ogólnego. Zabieg wykonuje się z jednego, 3-milimetrowego nacięcia. Polega na zamknięciu poszerzonej żyły. Zabieg jest bezpieczny. Trwa od pół godziny do godziny. Tego samego dnia pacjent może wyjść do domu. Jesteśmy przygotowani, żeby leczyć nową metodą pacjentów z całej Polski.