Nauka i badania

Przełomowe badania kliniczne dotyczące transportu płuc do przeszczepu w temperaturze 10 stopni

Badanie prowadzone przez zespół naukowców z Toronto Lung Transplant Program w Ajmera Transplant Centre przy University Health Network (UHN) wykazało, że przechowywanie płuc dawcy do przeszczepu w temperaturze 10 stopni Celsjusza znacznie wydłuża czas, przez jaki organ może przetrwać poza organizmem. W badaniu uczestniczyło 70 pacjentów, a płuca dawcy były zdolne do przeżycia nawet do czterech razy dłużej niż w przypadku przechowywania w obecnym standardzie 4 stopni Celsjusza.

Dr Marcelo Cypel, główny autor badania, uważa, że odkrycie ma ogromny wpływ kliniczny i może zmienić paradygmat w praktyce przeszczepiania płuc. Wydłużenie czasu przechowywania płuc pozwala na pozyskiwanie organów z większych odległości, co zwiększa potencjał większej liczby płuc dostępnych do przeszczepu i pomaga pokonać wiele przeszkód związanych z logistyką przeszczepów.

Ponadto, nowa temperatura przechowywania może zapewnić więcej czasu na optymalizację dopasowania immunologicznego między dawcą a biorcą oraz umożliwić przeprowadzenie przeszczepów płuc w sposób mniej pilny. Dłuższy czas przechowywania płuc dawcy może również zmniejszyć lub wyeliminować pilność procedur przeszczepu płuc, co pozwoli na przekształcenie przeszczepu płuc w procedurę planową, a nie pilną.

Wyniki badania, opublikowane w New England Journal of Medicine Evidence, sugerują, że 10 stopni Celsjusza stanie się złotym standardem praktyki transportu płuc w przyszłości, co przyczyni się do lepszych wyników dla pacjentów. Badanie trwało 18 miesięcy i zostało przeprowadzone w Toronto General Hospital, Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu oraz w Hospital Universitario Puerta de Hierro-Majadahonda w Madrycie.

Nowa praktyka pojawiła się w krytycznym czasie, gdy zasoby szpitalne są ograniczone, a zaległości chirurgiczne związane z pandemią są coraz większe. Przechowywanie płuc w temperaturze 10 stopni Celsjusza może zrewolucjonizować transplantację płuc, zwiększając liczbę dostępnych narządów i przyczyniając się do lepszych wyników klinicznych dla pacjentów oczekujących na przeszczep.

Więcej w portalu pulmonologiczny.pl

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close