Śpiączka
To stan głębokiego zaburzenia świadomości, w którym człowiek pozostaje w bezruchu (jak osoba pogrążona we śnie). Nie reaguje wtedy nawet na bardzo silne bodźce zewnętrzne (nie da się go obudzić). Co może doprowadzić do śpiączki? Niestety, przyczyn tego stanu może być naprawdę wiele. Generalnie dzieli się je na dwie grupy:
- związane z bezpośrednim uszkodzeniem mózgu (zaburzenia świadomości pojawiają się m.in. w wyniku uszkodzenia tzw. tworu siatkowatego)
- związane z chorobami lub zaburzeniami ogólnoustrojowymi (mającymi pośredni wpływ na działanie układu nerwowego).
Jak łatwo się domyślić, do pierwszej grupy przyczyn należą wszelkiego rodzaju urazy głowy, ale także udar mózgu, nowotwory układu nerwowego, zapalenie mózgu czy też zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych.
Druga grupa możliwych przyczyn śpiączki jest bardzo szeroka. Okazuje się, że mogą do niej doprowadzić m.in. takie choroby jak: cukrzyca, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy czy zaburzenia rytmu serca.
Na tym jednak nie koniec. Nierzadko przyczyną śpiączki jest zatrucie substancjami toksycznymi dla układu nerwowego – np. lekami uspokajającymi, lekami psychotropowymi, narkotykami, alkoholem metylowym, metalami ciężkimi lub tlenkiem węgla.
W przypadku wystąpienia u kogoś nagłych zaburzeń świadomości konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia ratunkowego! Szybka reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie.
Źródło: Portal Medycyna Praktyczna | Zdrowie PAP