System ochrony zdrowiaZdrowie

Szef MZ podpisał rozporządzenie o teleporadach, w poniedziałek zostanie opublikowane

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie, zostanie ono opublikowane w poniedziałek – poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

W piątek Niedzielski oświadczył, że zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad świadczonych przez lekarzy. Zapowiedział wówczas, że najprawdopodobniej jeszcze w piątek podpisze stosowane rozporządzenie, jednak tak się nie stało.

Andrusiewicza pytano na poniedziałkowej konferencji prasowej, co się dzieje z tym rozporządzeniem. “Minister zdrowia właśnie podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad i zostanie ono dzisiaj opublikowane” – poinformował rzecznik resortu zdrowia.

W piątek Niedzielski mówił, że “mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem”. Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia.

“Nowe regulacje (…) przede wszystkim podwyższają dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem, (…) do szóstego roku życia” – wskazywał.

Poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił – dotyczące pierwszych wizyt.

“Sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą” – mówił. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close